Kombi içerisinde yer alan su ısındıkça genleşir ve suyun hacminin artmasına neden olur. Artan su basıncı kombiye zarar vermektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için cihazın içerisinde genleşme tankı adı verilen bir parça bulunmaktadır. Arızalanması durumunda kombi genleşme tankı tamiri yapılmalıdır.

Genleşme Tankı Yapısı

Genleşme tankı iç kısmında mebran denilen bir mekanizma bulunmaktadır. Mebranın içerisinde hava bulunmaktadır. Mebran içerisinde bulunan hava genellikle 1 bar seviyesindedir. Genleşme tankının büyüklüğü, tesisatta bulunan petek sayısı ve tesisatın durumu mebran içerisinde yer alması gereken havanın seviyesinde etkilidir. Genleşme tankı görevi kombi sistemi içerisinde ısı nedeni ile oluşan fazla suyun depolanmasında görevli parçadır.

Genleşme Tankı Neden Arızalanır

Genleşme tankı cihazın orta kısmında yer alır. Tankın bir kısmı hava ile dolu iken bir kısmı ise su ile doludur. Zaman içerisinde mebranda meydana gelen yıpranmalara bağlı olarak yırtılma, delinme, hava kaçışı, havanın bitmesi ya da azalması gibi sorunlar nedeni ile arızalar oluşmaktadır. Genleşme tankı arızası sebebi ile kombi bar seviyesi sürekli olarak artış ve azalış göstermektedir. Ayrıca cihazda özellikle kış aylarında su akıtma problemi görülür.

Genleşme Tankı Tamiri

Genleşme tankı arızası, cihazda farklı birçok soruna sebep olabilmektedir. Kombi genleşme tankı tamiri ve bakımı bu neden ile önemli bir konudur. Kullanıcı cihazda sebepsiz su akıntıları ya da cihazın bar seviyesinde sürekli olarak değişiklik görüyor ise bu duruma servise bildirmelidir. Firmamıza ulaşan kombi kullanıcıları için uzman teknik görevlendirilerek, yerinde tespit için verilen adrese yönlendirilmektedir.

Genleşme tankı arızası tespiti için öncelikle genleşme tankının havası kontrol edilir. Yapılan kontrol esnasında sisteme ihtiyaç duyulan hava basılır ve belli bir süre beklenir. Cihaz içerisinde yer alan hava basıncı değişiklik gösteriyor ise tank değişim işlemi uygulanır. Kombi genleşme tankı tamiri işleminde sisteme hava basma işlemi şu şekilde yapılmaktadır.

  • Banyo ya da balkonda yer alan tahliye vanası açılarak sistem içerisinde yer alan su tamamen boşaltılır.
  • Teknisyen tarafından getirilen cihaz genleşme tankına bağlanır.
  • Makine çalıştırılarak sitem içerisinde yer alan su tahliye vanasından tamamen boşaltılır.
  • Makine bar seviyesi gerekli seviyeye ulaştığında bu işleme son verilir.
  • Genleşme tankının hava kaçırmaması için kapak ve sibop takma işlemi gerçekleştirilir.
  • Cihaz bar seviyesi ayarlanır ve tahliye vanası kapatılarak cihaz çalışmaya hazır şekilde kullanıcısına bırakılır.

Kombilerde yer alan genleşme tankı arızaları teknik servis tarafından giderilecek bir sorundur. Bu ve başka sorunlarınız için firmamızdan teknik destek ve bilgi alabilirsiniz.